Tretiranje rana i ožiljaka nakon operacije

Sve rane na koži, bilo da su posljedica kirurškog reza ili ozljede, liječe se procesom stvaranja ožiljaka. Želja svakog kirurga je da pacijenti imaju što manje ožiljke. Zato već tijekom operativnog zahvata kirurg pokušava napraviti najviše za pacijenta kroz najmanji mogući kirurški rez. Svaka rana nakon kirurškog zahvata šiva sa različitim kombinacijama potkožnih i kožnih šavova, odnosno kirurških spajalica.

Briga samog pacijenta za ranu i kasnije za ožiljak je, gledano s točke što boljeg estetskog rezultata, gotovo od identičnog značaja kao i dobra kirurška tehnika. Svaka rana treba odmor. Nakon operativnog zahvata izbjegavajte fizički napor, a od iznimnog je značaja i uravnotežena prehrana s dosta bjelančevina i vitamina.

~

Kako tretirati ranu?

U slučaju da se rana nalazi na gornjim udovima, namjestite je u trokutastu maramu na način da je podlaktica u visini srca. Ako se, pak, rana nalazi na donjim udovima, pod nogu postavite jastuk i odmarajte. Nakon operacije, moguće je očekivati nešto bolova. U tom slučaju preporučuju se paracetamol ili nesteroidni antireumatici (Lekadol, Daleron, Brufen, Nalgesin itd.). Naravno, pod uvjetom da te lijekove dobro podnosite, tj. da niste alergični na njih. Izbjegavajte Aspirin jer on može prouzrokovati i krvarenje iz rane.

Prvo previjanje rane potrebno je napraviti drugi ili treći dan nakon operacije, kod liječnika. Ako rana uz previjanje ne pokazuje znakove upale, preporučuje se stavljanje ljepljivih traka (Leukosan strip, Omnistrip itd.).

U slučaju da rana i okolna koža mogu zadovoljavajuće podnijeti ljepljive trake, nanosite ih 3 tjedna. Stavljanje ljepljivih traka umanjuje površinsku napetost kože i povećava pritisak na ranu. Time doprinosi boljim estetskim rezultatima u konačnici. Nakon što završite s upotrebom ljepljivih traka, počnite s upotrebom silikonske kreme za ožiljke (Pro-Sil, Xeragel ili Dermasof) ili silkonskih flastera za ožiljke (Epi-Derm). Proizvodi za njegu ožiljaka koji sadrže silikon su, na temelju trenutačno dostupne znanstvene literature, učinkovitiji. Daju bolje estetske rezultate u usporedbi s proizvodima za njegu ožiljaka koji ne sadrže silikon.

~

Silikonski preparati

U članku prof. dr. Monstreya (Updated Scar Management Practical Guidelines) objavljenom 2014. u reviji plastične, rekonstruktivne i estetske kirurgije (JPRAS), upotreba silikonskih flastera i krema za ožiljke smatra se najboljom metodom za sprječavanje nastanka hipertofičkih i keloidnih ožiljaka.

Način na koji djeluju silikonski preparati (krema za ožiljke i silikonski flasteri za ožiljke) još nije u potpunosti poznat. No, nagađa se da silikonski preparati poboljšavaju hidrataciju kože i imaju pozitivan učinak na faktore rasta. Isto tako, reguliraju nastanak vezivnog tkiva. To vodi formiranju mekšeg ožiljka u razini kože, a umanjuju i svrbež i nelagodu koja se javlja kod zacjeljivanja rane.

Upotrebom silikonskih flastera za ožiljke ili krema za ožiljke možete početi čim je rana zacijelila, pod uvjetom da ne pokazuje znakove upale. To je najčešće slučaj u drugom tjednu nakon operativnog zahvata. Za optimalan estetski učinak potrebno je nanositi kremu za ožiljke odnosno flastere za ožiljke barem 8 tjedana, minimalno 8 sati dnevno.

Masaža

Ne zaboravite na masažu! Masaža ožiljaka od iznimnog je značaja jer bitno pridonosi boljem ozdravljenju. Masaža ožiljaka više puta dnevno savjetuje se svim pacijentima. Za to je dovoljna obična masna krema ili čak maslinovo ulje. Čiste stopostotne silikonske kreme za masažu ožiljka nisu baš najbolje jer su zbog visokog sadržaja silikona preguste, a uz to su i preskupe. Za sprječavanje većih ožiljaka preporučljivo je nositi posebnu kompresijsku odjeću koja pridonosi boljim konačnim rezultatima. Ožiljke ne izlažite suncu. Ako se ožiljci nalaze na izloženim područjima kože, nužna je upotreba krema za sunčanje s minimalnim zaštitnim faktorom 30. Naljbolju zaštitu pružaju kreme s fizikalnim filterima (cinkov oksid, titanijev dioksid).

Unatoč dobroj kirurškoj intervenciji i njezi ožiljka od strane pacijenta, povremeno dolazi do nastanka hipertrofičnog ili čak keloidnog ožiljka. Nastanak takvih ožiljaka nije moguće spriječiti. Ali, uz pridržavanje navedenih uputa vjerojatnost za njihov nastanak osjetno je smanjena.

Njega ožiljaka starijih od godinu dana

Unatoč općem vjerovanju, na izgled takozvanih zrelih ožiljaka nije moguće utjecati masažom i kremama za ožiljke. Čak ni silikonske kreme nemaju učinka. Pacijentima sa zrelim ožiljkom, koji im estetski smeta, savjetuje se pregled kod kvalitetnoga plastičnog kirurga koji im može detaljno objasniti kakve su mogućnosti za daljnje liječenje i kakvi se rezultati mogu očekivati. Pregled kod plastičnog kirurga najčešće je jeftiniji od samo jedne skuplje kreme za ožiljke koje se uobičajeno mogu kupiti u ljekarnama.

Njega kronične rane

Kronične rane i rane kod kojih je došlo do upale traže posebnu pozornost. Kod ovakvih rana, estetski izgled je tek na drugom mjestu. Neophodno je prvo postići dobro zacjeljivanje rane. I kroničnim ranama treba odmor i vlažno okruženje, a potrebne su i redovite promjene zavoja od strane obiteljskog liječnika ili patronažne sestre. U proces liječenja mora se uključiti i kirurga jer su često potrebne i dodatne kirurške intervencije.

Na ranu se stavljaju različiti oblozi prilagođeni tipu rane, trenutačnoj fazi upale u kojoj se nalazi rana i količini eksudata iz rane.
Posljednjih godina, za brojne kronične rane i rane na kojima je došlo do upale, savjetuje se upotreba kombinacije silikonskih mrežica preko kojih ide drugi sloj iz poliuretanske pjene. Na taj način previjanje rane nije tako često. To je za pacijente olakšavajuća okolnost jer nije potrebno svakodnevno mijenjanje zavoja i čekanje na previjanje rane u čekaonici ambulante.

Prirodni preparati

Ako ste skloniji prirodnom rješenju, i u tom području postoji mnogo opcija za manje i površinske ožiljke, a neke od potrebnih sastojaka imate u svojoj kuhinji.

Limun

Limun sadrži AHA kiselinu pa na prirodan način izbljeđuje kožu i time ublažava defekt. Polovicu limuna utrljajte direktno u ožiljak. Imate li osjetljivu kožu, sok limuna razblažite vodom. Nakon što se osuši, isperite. Pritom se ne izlažite suncu. Postupak ponovite svaka dva do tri dana.

Aloja

Aloja iscjeljuje i izbjeljuje. Prerežite list aloje, istisnite gustu melasu i nanesite je izravno na željeno mjesto. Ili u ljekarni kupite 99-postotni pripravak od aloje. Za najbolji rezultat pustite da stoji barem pola sata, a potom ga isperite. Pogodna je i za osjetljivu kožu.

Ulje šipka

Hladno prešano ulje šipka potiče prirodno iscjeljenje kože. Jednom do dva puta na dan nježno umasirajte nekoliko kapi ulja u željeno područje. Još ćete bolje rezultate postići ako ga utrljavate derma-rolerom.

Med

Med nanesite izravno na ožiljak jednom dnevno. Pustite da djeluje regenerativno i protuupalno barem 15 minuta prije nego što ga isperete.

Rajčica

Rajčica bogata vitaminima i mineralima izblijedit će ožiljke. Tanko odrezan komad svježe domaće rajčice nanesite kao oblog na ožiljak ili umasirajte. Ostavite da djeluje barem 15 minuta prije nego što isperete. Ponovite još jednom tijekom dana (ne više).

Vitamin E

Vitamin E kralj je vitamina u regeneraciji kože. Istisnite ga iz gel-kapsule i nanesite izravno na željno mjesto. Ako je zahvaćeno područje veće, vitamin pomiješajte s hidratantnom kremom ili losionom.

Možete primijeniti i nevenovu mast, koja se također pokazala učinkovitom kod tretiranja ožiljaka.

Autor: dr. Aleš Fischinger / Zavod za njegu ožiljaka

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads